Ocak 09, 2013

Dilek Şurubu ~ Michael Ende


Bir yazar düşünün. Okuyucularına yeniden çocuk olmayı hatırlatabilen ve her yaştan insana hitap etmeyi başarabilen. Ben kendisini Bitmeyecek Öykü ile tanıdım, Dilek Şurubu'ndan önce de Momo geldi okuma sıramda. Michael Ende'den bahsediyorum! Sanırım onu bu sıra ile okumak hepimiz için en güzeli. Satırlarını tanıtmak da benim için bir zevk. Lafı fazla uzatmaya gerek yok; evet, Dilek Şurubu:

Kitabın baş karakterleri bir kedi ve bir karga. Yani, dünya üzerinde yapılan kötülükleri kontrol edip denetim altına almak isteyen Hayvanlar Yüksek Şurası tarafından görevlendirilmiş iki minik ajan. Kedi Fellahoğlu Fellah kötü büyücü İblis Şarlatan'ı, karga Yakup Sarsak ise Şarlatan'ın teyzesi Zalime Vampirsoy'u gözetim altında tutmak için görevlendirilmiş. Ancak Şarlatan Fellah'ın gözünü o kadar boyamış ki Fellah onun kötü biri olduğuna katiyen inanmıyor.


                   

Bir gün Melun Kurtçuk Şarlatan'ın evine gelip bir yıl içerisinde yapacağına dair söz verdiği bütün kötülükleri halen tamamlamadığını ve haczedileceğini bildirir. Şarlatan'ın son yedi saati daha vardır; çünkü bu gün yılın son günüdür ve saat beştir.

Kitabın bölüm başlıkları bizi heyecanlandıracak biçimde ilerleyen akrep ve yelkovandan oluşuyor. Şarlatan kendini kurtarmanın bir yolunu ararken evi Karabasan Villası'na teyzesi Zalime Vampirsoy geliyor. Şarlatan oyalanmadan yapması gereken kötülükleri nasıl tamamlayacağını düşünürken çare teyzesinin getirdiği Dilek Şurubu formülü oluyor. Gece yarısına kadar hazırlanıp son damlasına kadar içilmesi gereken bu şurubu ikisi birlikte hazırlamaya koyulurken Şarlatan Fellah'ı ve teyzesiyle birlikte gelen Yakup'u bir odaya kapatıyor. Bu sırada Yakup sayesinde her şeyi öğrenmiş olan Fellah ile birlikte Yakup bu durumu nasıl engelleyeceklerini düşünerek bir çözüm yolu arıyorlar.

En sonunda gelen yardım Aziz Silvester'dan oluyor. Yılbaşı çanlarının sesi Yakup Sarsak ve Fellahoğlu Fellah sayesinde hepimizi kurtarabilecek mi? Okuyup görmek lazım.

Kitabın fiziksel özelliklerine gelince: Dilek Şurubu 200 sayfalık ufak bir kitap. Michael Ende okurken alıştığımız renkli puntoları Dilek Şurubu'nda da görmek mümkün; kitap mavi puntoyla yazılmış onlarca satırdan oluşuyor. Son olarak Dilek Şurubu'nun Kabalcı Yayınevi'nden çıktığını söylemekte fayda var. Bastığı kitaplarla sizi aldığınız için asla pişman etmeyen şahane bir yayınevi. İzin verin, Michael Ende size fantastik satırların içinden çok güzel bir ders versin. Dilek Şurubu'nu bir solukta okuyacaksınız!

0 Yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Hera Eheres. Blogger tarafından desteklenmektedir.